Már elérhető a feldolgozóipari üzemek energetikai fejlesztését célzó pályázati felhívások . Válasszon minket pályázata energetikai tanácsadójának!
Már elérhető a feldolgozóipari üzemek energetikai fejlesztését célzó pályázati felhívások . Válasszon minket pályázata energetikai tanácsadójának!
Az általános javuló tendencia ellenére a fosszilis tüzelőanyagok felhasználása 2022-ben ismét nőtt. Ez az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának növekedéséhez vezetett az EU villamosenergia-ágazatában a második egymást követő évben.
Az utóbbi években a napelemek elterjedése Magyarországon is dinamikusan növekedett. A környezettudatos gondolkodás és az energiatakarékosság iránti igény egyre több háztartást és vállalkozást ösztönöz a napenergia hasznosítására. Azonban a napelemek gazdasági megtérülésében kulcsszerepet játszik az elszámolási rendszer, amelyben a termelt és felhasznált energiát kezelik.
Keddtől indul a GINOP Plusz program 1. prioritásához tartozó KKV Technológia Plusz Hitelprogram. Az európai uniós forrásokból megvalósuló program keretei között a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások (KKV-k) 0 százalékos fix kamat mellett igényelhetnek kedvező finanszírozást új fejlesztéseik és értéknövelő beruházásaik megvalósításához.
A Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (továbbiakban: MGFÜ) GINOP Plusz-1.1.1-22-2022-00001 azonosító számú kiemelt felhívása keretében megjelent az „MGFÜ Energetikai Tanácsadási Voucher Program” című címzetti felhívás. A programra való jelentkezési új határidő 2024.12.31.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) két energiahatékonysággal kapcsolatos rendeletét módosította, melyek keretében új elemekkel bővül az energiahatékonyság-javító intézkedések elszámolását segítő EKR katalógus, és egyszerűsödik a nagyfogyasztók által kötelezően telepítendő almérőkkel kapcsolatos szabályozás.
Az Európai Bizottság az orosz-ukrán háború okozta nemzetközi energiaválságra reagálva terjesztette elő a REPowerEU tervet. A tagállamok Helyreállítási és Ellenállóképességi Terveiket REPowerEU fejezetekkel egészítik ki, amelyek új vagy kibővített intézkedéseket, beruházásokat tartalmaznak főként az energiamegtakarítás elérése, az energiaellátás diverzifikálása, a megújulók térnyerésének felpörgetése érdekében.
A felhívás a hidrogéngazdaság alapjainak megteremtéséhez kíván hozzájárulni. Mivel jelentős kihívást jelen a kínálati (termelés) és keresleti (felhasználási) oldal közötti összhang megteremtése, ezért a hidrogén termelési és felhasználási oldalának összehangolt felfutását célozza, ami lényegében azt jelenti, hogy egymásra épülve valósulhatnak meg a hidrogén előállításához és felhasználásához szükséges beruházási elemek.
Magyarországon ugyan nem magas az uniós átlaghoz képest a nagy energiaigényű ágazatok aránya, azonban hazánk energiaintenzitása a tagállami rangsorban hatodik helyen áll. Ebben a hazai épületállomány kedvezőtlen energiahatékonyságán kívül az a sok vállalat is döntő szerepet játszik, amely korszerűtlen energetikai állapotú épületekben működik, illetve relatíve magas energiaigényű technológiát alkalmaz, jelentősen növelve ezzel az ország energiafelhasználását
A pályázat célja az ipari parkok által felhasznált energia növekvő részének saját maguk által történő előállítása megújuló energiaforrásokra támaszkodva, ezáltal csökkentve az ipari parkok hálózatról történő vételezését, továbbá az ipari parkokban működő vállalkozások energiaköltségeinek redukálását. Ily módon a program hozzájárul a biztonságosabb és kiszámíthatóbb árú energiaellátáshoz, és az ipari dekarbonizáció erősítésével ipar fenntarthatóságának javításához is.
Az ipari termelés és általában a gazdasági tevékenységek jelentősen hozzájárulnak az üvegházhatást okozó gázok, illetve a fosszilis tüzelőanyagok égetéséből származó légszennyező-anyagok kibocsátásához. A pályázat célja ennek a csökkentése és megelőzéseaz alkalmazott technológiák, a felhasznált primer energiaforrás és a nyújtott termékek, szolgáltatások teljes életciklusára irányadó újratervezés tekintetében.
Magyarországon bizonyos technológiák egyelőre csak a felhasználói oldalon vannak jelen, ugyanakkor a hazai vállalatok részéről megvan a potenciál a különböző megújuló technológiák gyártására, sőt fejlesztésére is. E potenciál gyakorlati kihasználását segíti elő a páylázat, melynek eredményeként egyre több vállalkozás válik képessé a zöld gazdasághoz szükséges korszerű technológiák gyártására, kapcsolódó szolgáltatások nyújtására.
A CEEGEX Zrt. földgáz-piaca mellett 2024-től új tőzsdével támogatja az energiamegtakarítások térnyerését és a klímasemleges jövő kialakítását. Az első negyedévben induló hazai EKR (Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer) szervezett piac lehetőséget teremt a hitelesített energiamegtakarítások tőzsdei kereskedelmére.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által működtetett honlap azon felhasználók részére készült, akik 2022. október 31-ét követően adták be, illetve tervezik beadni kérelmüket, és háztartási méretű kiserőművet (HMKE) szeretnének létesíteni, vagy a meglévőt bővítenék.
Több ponton is módosulnak, illetve kiegészülnek a Tao tv. Energiahatékonysági célokat szolgáló beruházás, felújítás adókedvezménye fejezetének rendelkezései – az Európai Unió Általános Csoportmentességi Rendeletének módosításaival összhangban.
Ahogy elérhetővé válik a visszatartott forrásokhoz való hozzáférés, úgy nyílhatnak meg a különböző támogatási lehetőségek is. El fog jönni majd az a pont, amikor csak kapkodjuk a fejünket, mert hetente jönnek ki újabb, jobbnál-jobb lehetőségek. Ez a különböző pályázat keretrendszerek miatt amúgy reális félelem is, hiszen ezek a kiírások egy nagy program részei, a programnak pedig véghatárideje van – ameddig be kell fejezni.
Jelentősen csökkennek a nem lakossági fogyasztók villamos energia rendszerhasználati díjai. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) határozatot hozott a 2024. január 1-jétől alkalmazandó villamos energia rendszerhasználati díjak mértékéről, mely szerint a nem lakossági fogyasztók által fizetett elosztási díjak jelentősen csökkennek.
Az EU a jelenlegi tervek szerint 2040-re fokozatosan megszünteti a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat. Az Európai Parlament és az Európai Tanács 2023.12.07.-én ideiglenesen megállapodott a fosszilis tüzelésű kazánok fokozatos megszüntetéséről a következő két évtizedben, számos egyéb infrastrukturális ajánlás mellett, amelyek célja az infrastruktúra energiahatékonyságának növelése.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) módosította a rendszerhasználati díjak alkalmazásáról szóló rendeletét*, ami lehetőséget teremt arra, hogy az újonnan létesülő villamosenergia-tárolók átmeneti díjkedvezményben részesüljenek. A rendeletmódosítás a lakossági fogyasztók által fizetendő rendszerhasználati díjakat nem érinti.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a Magyar Mérnöki Kamarával együttműködésben felülvizsgálta a sztenderd módon elszámolható energiahatékonyság- javító intézkedések katalóguslapjait és 12 új katalóguslapot dolgozott ki. Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény felhatalmazása alapján a MEKH rendeletben szabályozza az egyes energiahatékonyság-javító intézkedésekből származó energiamegtakarítás mértékét meghatározó jegyzéket.